تاریخچه زبان های برنامه نویسی

تاریخچه زبان های برنامه نویسیReviewed by ملکناز دارفرین on Oct 6Rating: 5.0جامع ترین تاریخچه زبان های برنامه نویسی تا قرن بیست و یکم | roondbitآشنایی با تاریخچه زبان های برنامه نویسی ، مقایسه و کاربرد زبان ها ، ابعاد مختلف زبان های برنامه نویسی : بعد وب ، بعد سازمانی ، بعد موبایل ، بعد قدمت.

تاکنون نام زبان های برنامه نویسی زیادی را شنیده و در مورد آنها اطلاعات کسب کرده ایم اما امروز میخواهیم ببینیم  تاریخچه زبان های برنامه نویسی  چیست و این داستان از کجا شروع شده است؟ برای این منظور از مهندسین کامپیوتر و افرادی که خیلی با کامپیوتر سر کار دارند خواستیم تا زبان هایی که می دانند را به ما بگویند و اینکه خودشان از چه زبانی برای برنامه نویسی استفاده می کنند؟

پاسخی که گرفتیم این بود که اکثرا کابران زبان های برنامه نویسی ، عمدتاً  زبان های Fortran ، C ، ++C ، Cobol و جاوا  نام بردند.  اما در حقیقت، صدها زبان مختلف وجود دارد و این تحول و تکامل در زبان های برنامه نویسی کاملا شگفت انگیز است.


بیشتر بخوانیم »»» آشنایی با زبان ها برنامه نویسی و طراحی سایت 


اکثر برنامه نویسان معمولا زبان های مختلفی را شناخته و از آنها استفاده می کنند، اما گروهی از برنامه نویسان هم وجود دارند که  اغلب به یک مجموعه خاص براساس عوامل فردی، خارجی و تاریخی متوسل می شوند. در اینجا،  تاریخچه زبان های برنامه نویسی تا قرن بیست و یکم را خواهیم داشت  و امید است چارچوب مناسبی برای درک اندیشه های رایانه ای بوجود آورد.

زبان های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی

در ابتدا تاریخچه زبان های برنامه نویسی را به سه دوره تقسیم خواهیم کرد:

1. سپیده دم بالا:

در دهه 1940 برنامه های کامپیوتری جریانی متناهی و طولانی از دستورالعمل های ماشین در سطح پایین بود. که در سال 1955 تا دهه 1960 با ظهور فورتن،  برای محاسبات علمی، و سپس Cobol برای پردازش داده های تجاری تغییر کرد. این زبانها برنامه نویسان را قادر ساختند تا  قدرت تفسیر جزئیات مربوطه و استفاده از ساختارهای سطح بالا برای توصیف نیازها را داشته باشند.

2. عصر C:

در حدود سال 1972 زبان C به دنیا آمد و بیشترین تاثیر را در برنامه نویسی و طراحی زبان بیش از هر زبان دیگری تا به امروز داشته است. بسیاری از زبان های بعدی از زبان  C به وجود آمده اند و تعدادی از گویش های C (مانند C ++ در سال 1980) وجود دارد که در مجموع هنوز هم لیستی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی را ترسیم می کنند. با استفاده از زبان C می توان برنامه های کاربردی با کارایی بالا و کم حافظه را ایجاد کرد، بنابراین اغلب این زبان برنامه نویسی برای نوشتن سایر زبان ها، سیستم عامل ها و کنترل کننده های دستگاه کوچک استفاده می شود.

زبان های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی

3. عصر جاوا :

در سال 1995، زبان جاوا به صحنه رسید و به سرعت محبوبیت یافت و به طور گسترده ای در حال حاضر از محبوب ترین زبان برنامه نویسی موجود در جهان است. این موفقیت  را به سه دلیل می توان تحلیل کرد. اولاً، بر اساس زبان های C  و C ++، بوده و شکل آشنایی دارد . دوماً ، تعدادی از ویژگی های پیچیده زبان پیشین را حذف کرده و زبان را ساده تر کرده و در نهایت آن را به مخاطبان گسترده تری از برنامه نویسان باز می گرداند. و دلیل سوم  تحت وب بودن آن.

Netscape Navigator، اولین مرورگر وب، حدودا در همان زمان وارد بازار شد و امکان تعبیه کردن برنامه های جاوا به صفحات وب را برای گسترش قابلیت های خود داد و هر دو تکنولوژی را کنار هم آورد. چند سال بعد جاوا راه خود را به بازار سرمایه باز کرد و مابقی به تاریخ پیوستند. (برخی بر این نظر هستند که جاوا اساسا جایگزین COBOL است.)


بیشتر بخوانیم »»» اساس کلی موتور های جستوجوی گوگل


اما جنبه تاریخی تنها  یکی از جنبه هایی است که می توان توسط آن زبان های برنامه نویسی بررسی کرد. حال می خواهیم زبان های برنامه نویسی را از چند دیدگاه دیگر نیز بررسی کنیم: 

  • بعد وب

پرل (1987) و (PHP (1995 از نظر سرعت ساخت وب سایت ها ، طی سال های مختلف به عنوان محبوب ترین زبان ها انتخاب شده است. این دو زبان در میان سایر موارد ادغام داده های کسب و کار را با طرح صفحه برای تحویل به مرورگرهای وب  ساده کرده است. همچنین چارچوب های کاربردی وب بسیاری  متشکل از اجزای پیش ساخته وجود دارد که نیازهای آتی برای ساخت و مدیریت وب سایت ها را تامین می کند. نسخه های مختلفی از این چارچوب ها توسط بسیاری از زبان های برنامه نویسی محبوب ساخته شده اند.

زبان های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی
  • بعد سازمانی 

شرکت هایی با  تکنولوژی بالا از کتابخانه های زبان مختلف بهره می گیرند. Oracle و IBM  با جاوا هم تراز هستند (اوراکل در واقع مالک جاوا است). دلیل شناخته شدن گوگل  استفاده از زبان( Python (1997 که یک زبان بسیار متنوع، پویا و قابل توسعه است می باشد، در صورتی که در واقع گوگل جزو کاربران سر سخت C ++ و جاوا می باشد. آنها همچنین سازنده زبان اختصاصی خود به نام (Go (2009 هستند.

توسعه دهندگان که از تکنولوژی مایکروسافت بهره می گیرند، تمایل دارند به طور انحصاری از سیستم ها، ابزارها و زبان هایش استفاده کنند، و در طی دهه اخیر مایکروسافت توجه خود را بر روی زبان اختصاصی خود به نام C # متمرکز کرده است. اگر چه زبان C# هم نام با زبان C است، اما پیدایش C#  به زبان جاوا نزدیکتر بوده و به عنوان نسخه توسعه یافته جاوا انتشار یافته است. این موضوع بیانگر این نکته است که C #  به سرعت به یک زبان غنی و اصیل تبدیل شده است. این زبان از روز اول از رشد روزافزونی برخوردار است.یکی دیگر از زبان های ذکر شده BASIC است. در اصل از سال 1964، زبان BASIC با راهیابی به رایانه های شخصی از دهه 70 و 80 ظهور کرد. این دو زبان امروزه بسیار محبوب هستند که هر دو توسط مایکروسافت ساخته شده اند.


بیشتر بخوانیم »»» زبان های برنامه نویسی پر کاربرد برای توسعه دهندگان


  • بعد موبایل

یکی دیگر از مشتقات زبان C زبان  Objective-c می باشد. این زبان درواقع زبان برنامه نویسی گوشی موبایل اپل و تبلت هاست . هر چند این زبان به طور رسمی در سال 1986  منتشر شد، اما تا سال 2009 و پیدایش فروشگاه App Store بی صدا ماند که از آن زمان به بعد یکی از سریعترین زبانهای رو به رشد در هر سال بوده است. از سوی دیگر، پلت فرم موبایل Android گوگل از زبان جاوا برای نوشتن برنامه های کاربردی استفاده می کند که مطمئنا به محبوبیت کنونی این زبان کمک قابل توجهی می کند.

زبان های برنامه نویسی
زبان های برنامه نویسی
  • بعد عصر جدید

بسیاری از توسعه دهندگان تمایل دارند که با کمترین هزینه کار کنند و از این رو شاهد افزایش برخی از مولد های فشرده ، ساده تر و بالقوه زبان ها هستیم. به عنوان مثال سه مورد از این مولد ها عبارتند از :  (Clojure (2007) ، Scala (200 و (Ruby (1993 است. Clojure یک مفسر مدرن از یک زبان قدیمی  به نام LISP (مربوط به دوران زبان های فورتن) است. Scala برای “بهبود جاوا” طراحی شده است و در چند سال اخیر  ویژگی های جدی بسیاری د را به این  زبان اضافه نموده و تشلبه آن را به C # بیشتر کرده است. Ruby قطعا محبوب ترین گروه است ودر طی چند دهه اخیر در لیست زبان برتر  قرار دارد.

بنابراین برای پاسخ به سوال اصلی، اکثر توسعه دهندگان چند زبانه هستند و انتخاب زبان بستگی به ملاحظات تجاری، تاریخی، شخصی و کاربردی دارد. 

 

source

دیگر مقالات مفید :

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *